František Ferdinand ďEste

19. ledna 2012 v 20:11 | Vnikuš |  Ostatní členové Habsburské rodiny
Arcivévoda František Ferdinand ďEste (celým jménem František Ferdinand Karel Ludvík Josef Maria arcivévoda Rakouský - Este) se narodil 18.12.1863 ve Štýrském Hradci arcivévodovi Karlu Ludvíkovi a jeho druhé manželce Marii Annunciatě Neapolsko-sicilské, jako nejstarší ze tří dětí. Byl vychováván v přísně katolickém domě a jeho výchova byla zaměřena hlavně na vojenství (ve své vojenské kariéře působil jako plukovník a major). V roce 1875 zdědil majetek po arcivévodovi Františku V. ďEste, vévodovi z Modeny (údajně majetek Františka Ferdinanda přesahoval majetek císaře Františka Josefa I.), proto má ve svém jméně přídomek ďEste. Mimo to zdědil i zámek a panství Chlumec u Třeboně. Roku 1887 koupil zámek Konopiště u Benešova, který považoval jako opravdový domov a ze kterého se postupem času stávala jeho reprezentativní rezidnecí.
Když se 30. ledna 1889 v Mayerlingu zastřelil korunní princ Rudolf, jediný syn císaře Františka Josefa, se z něj oficiálně stal následník trůnu (prvním následníkem se měl stát císařův bratr, Ferdinand Maxmilián, ale ten byl 19.6.1867 zastřelen v Mexiku, jako bývalý mexický císař a jeho další bratr, Karel Ludvík, otec Františka Ferdinanda se vzdal svých nástupnických práv ve prospěch syna, navíc byl jen o tři roky mladší, než jeho bratr-císař).
Byl vášnivým lovcem (na Konopišti jsou všechny jeho úlovky - něco kolem dvoutisíc zvířat) a také velmi rád cestoval, podnikl dokonce v letech 1892-1893 cestu kolem světa. Poté se ale jeho zdravotní stav velmi zhoršil-po matce zdědil tubrkulozu, takže se několik let léčil v Alpách, u Jaderského a Středozemního moře a v Egyptě. Po vyléčení se stal císařovým zástupcem ve vojenských záležitostech.
František Ferdiand se jednoho dne, jako každý jiný šlechtic, musel oženit. Měl si vybrat jednu z osmi dcer arcivévody Bedřicha Rakousko-Těšínského a jeho manželky arcivévodkyně Isabely. Ale osud zamíchal s kartami trochu jinak. František Ferdinand se zamiloval do dvorní dámy manželky Bedřicha Rakousko-Těšínského : hraběnky Žofie Chotkové. Jejich láska byla zprvu tajemstvím, ale jednoho dne na to čirou náhodou přišla právě Isabela: Když František Ferdinand navštívil jejich zámek, tak si zapoměl v jedné z místností svůj medailonek. Arcivévodkyně se do něj zvědavě podívala s přesvědčením, že tam najde podobiznu jedné ze svých dcer. O to větší bylo její překvapení, když v něm objevila obrázek zrovna Žofie. Když se o tomto "přátelství" dozvěděl stařičký mocnář, snažil se následníka trůnu všemi možnými prostředky odradit od plánovaného sňatku s hraběnkou. Když viděl, že následníkův názor nejde změnit, sňatek povolil. Protože byl ale plánovaný sňatek morganatický, tzn., že hraběnka byla arcivévodovi stavosky nerovná, musel František Ferdninad složit dne 28. června 1900 v Hofburgu renunciační přísahu, tedy se musel vzdát pro svou ženu a své budoucí děti všech nároků na práva a tituly. Žofie se nemohla tedy stát císařovnou a děti neměly mít právo na následnictví a nesměly ani používat jméno Habsburk. 28. červen byl pro Františka Ferdinanda opravdu osudovým dnem.
Po rezignaci už nestálo sňatku nic v cestě. Svatba se konala 1. července 1900 v Zákupech na severu Čech. Po sňatku byla Žofie povýšena na kněžnu a v roce 1909 na vévodkyni z Hohenbergu. Ze sňatku vzešly čtyři děti: Žofie, kněžna z Hohenbergu (1901-1990), Maximilián, vévoda z Hohenbergu (1902-1962), Arnošt, kníže z Hohenbergu (1904-1954) a syn bez jména, který zemřel při porodu (1908).
V roce 1914 měl následník trůnu se svou ženou absolvovat cestu do Sarajeva. František Ferdinand měl tušení, bohužel pravdivé, že se z této cesty už nevrátí. Když jeli v autě, které je mělo odvézt na radnici. Manželé, včetně ostatních lidí cítili, že něco visí ve vzduchu. Nejdříve byla z davu vržena bomba, ale naštěstí František Ferdinand s Žofií nebyli zraněni. Poté se v davu objevil Gavrilo Princip, který ani nevěděl, kam míří. Ale bohužel se trefil do manželského páru. Žofii trefil do břicha, čímž ji kulka rozervala aortu u žaludku a Františka Ferdinanda trefil do krční tepny. Když první rána Žofii zasáhla, zakřičela: "Proboha! Co se ti stalo?" a poté se zhroutila Františkovi do klína. Když to uviděl František Ferdinand uviděl, řekl: "Žofinko, Žofinko! Neumírej mi! Zůstaň tu pro naše děti!"
Bohužel nebylo ani jednomu pomoci. A i po smrti manželů se musel dodržovat dvorní ceremoniál: hraběnčina rakev byla v kapli v Hofburgu postavena o tři centimetry níž, než arcivévodova.
Jak víme, historie po tomhle atentátu dostala velmi rychlý spád. František Josef vyhlásil válku Srbsku, ze které se vyvinula první světová válka a v roce 1918 se Rakousko-Uhersko rozpadlo.

Zajímavost: Říká se, že auto, ve kterém zemřel František Ferdinand s chotí Žofií Hohenbergovou, bylo prokleté. Všichni pozdější majitelé utrpěli vážné nebo dokonce smrtelné nehody. Nyní je auto vystaveno v muzeu ve Vídni.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Elisa Elisa | 20. ledna 2012 v 15:41 | Reagovat

Jéééj, no je to veľmi dobré. Čo ti na to povedali v škole? Za to sim usela dostať 1 !!!  :-P

2 alzbetarakouska alzbetarakouska | 20. ledna 2012 v 21:43 | Reagovat

Budu Franze prezentovat az pristi, nebo ten dalsi tyden :( jsem rada, ze se zivotopis libi :)

3 Josif Džugašvili Josif Džugašvili | 24. ledna 2012 v 15:02 | Reagovat

Povedenej životopis :) Už se těším na prezentaci ve škole :)

4 ryedale ryedale | Web | 9. září 2016 v 3:21 | Reagovat

rychlá pujcka online králův dvůr :-P

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama