¨Císařovnu Sissi sledovala tajná policie Stasi

8. června 2010 v 13:58 | Vnikuš |  zajímavosti
Východoněmecká tajná policie Stasi se v 70. letech zajímala o rakouskou herečku Romy Schneiderovou, která se jako velmi mladá proslavila ztvárněním hlavní role ve filmu o rakouské císařovně Alžbětě, přezdívané Sissi. Informuje o tom německý bulvární deník Bild, který nahlédl do složky vedené na slavnou Rakušanku.  

Herečka se angažovala v organizaci Obranný výbor svoboda a socialismus (Schutzkomitee Freiheit und Sozialismus). Tu založili v roce 1976 v Západním Berlíně intelektuálové, kteří se zasazovali o propuštění politických vězňů v NDR. Tamní režim Schneiderovou pokládal podle Bildu za nepřítele státu.
Pokyn k vypátrání Schneiderové, s poznámkou "spěchá", vydalo východoněmecké ministerstvo státní bezpečnosti 28. prosince 1976. O vlastní pronásledování herečky požádala Stasi 19. ledna 1978. V dokumentu s označením "tajné" je světová hvězda vedena jako: osoba Schneiderová, Romy - narozená 23. 9. 1938 ve Vídni, občanka Rakouska, herečka, bytem v Berlíně, Winklerstrasse 22.
Špiclové měli za úkol zdokumentovat tranzitní cesty herečky přes tehdejší NDR a sledovat, s kým cestuje. Informace měly být předávány hlavnímu oddělení Stasi XX/5.
Jistý pracovník Stasi do záznamů mimo jiné zapsal: "Sch. finančně podpořila aktivity 'Obranného výboru' a získala jako členy (francouzské herce) Yvese Montanda a Simone Signoretovou."
Ve složce je rovněž zachyceno, že 25. září 1981 vystoupila jako signatářka 'otevřeného dopisu' protirežimního kritika Roberta Havemanna sovětskému vůdci Leonidu Brežněvovi.
Posledním záznamem ve spisu je stručná, ručně psaná poznámka ze 7. června 1982: 29. 5. 82 zemřela. Herečka, která po tragické smrti svého syna Davida často sahala k alkoholu, zemřela v Paříži ve věku 43 let.
Hollywoodská společnost Warner Bros. v současnosti chystá uvedení životopisného snímku o Romy Schneiderové Eine Frau wie Romy (Žena jako Romy).
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aninka..♥ Aninka..♥ | 28. října 2010 v 14:21 | Reagovat

Vzhledem k následujícímu článku sem se rozhodla že zřejmě přestanu snášet sisi..:( Dost mě to rozhněvalo...a jsem velice pohoršena..tvůj blogísek bude taky sledovat tajná policie Stasi..!!!

2 alzbetarakouska alzbetarakouska | 1. listopadu 2010 v 19:18 | Reagovat

Podívej, já nemohu za to, že Sisi sledovala tajná policie a ona za to také nemohla... Nebo snad ano? Franz Josef ji tím chtěl chránit.
Nebo co ti vadí?

3 alzbetarakouska alzbetarakouska | 1. listopadu 2010 v 19:23 | Reagovat

Tedy ne Sisi, ale Romy Schneider a ta Sisi ztvárnila jen třikrát ve filmu o Sissi...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama