Velikonoce ve Vídni

4. dubna 2010 v 20:30 | Vnikuš |  zajímavosti
Nejvýznamější křesťanské svátky měly důstojnou atmosféru a formálně se do puntíku držely tradic upravených ještě za Marie Terezie.

Ceremonie začínaly o Zeleném čtvrtku projevem císařovy křesťanské pokory, tzn. že musel vykonat biblický obřad omývání nohou starcům. Konával se v nabitém Redutovém sále Hofburgu. Kde se dalo, nejčastěji z vídeňského chudobince, bylo v kočárech přivezeno "dvanáct apoštolů", totiž starců, které předtím vymydlili a oděli do žíněných kajícnických rouch. Z počátku vlády Františka Josefa se vozilo i dvanáct stařen, jimž myla nohy císařovna Alžběta, avšak to dlouho netrvalo, protože Sisi měla obřadu brzy dost. Zato František Josef zbožnou povinnost konal až do vysokého stáří. Rituálu se účastnili veškeří dosažitelní arcivévodové, vysoké duchovenstvo, čestní hostě, vídeňské publikum. Nejprve císař naservíroval "apoštolům" talíře s jídlem. Arcivévodové po nich uklidili nádobí. Pak křídelní pobočníci starcům zuli boty a pravou punčochu, načež panovník v maršálské uniformě před nimi poklekl a s použitím vody ze zlatého umyvadla, které držel kněž za ním, "apoštolům" jednomu po druhém symbolicky "omyl nohy": dotkl se pravého nártu vlhkým ručníkem. Poté co starcům ještě pověsil na krk sáček s "třiceti stříbrnými, odvezly je dvorní kočáry zase zpátky do chudobince.

Rituál zde vykonává ještě i císařovna

Druhý den, na Velký pátek, kráčel monarcha v čele nekonečného, do svátečního smtuku oděného procesí, jež provázelo přenesení Nejvyšší svátosti oltářní do "Božího hrobu. Ten zástupně představovala jinak celoročně uzavřená vídeňská kaple sv. Josefa.

Na Bílou sobotu se konalo Vzkříšení: Nejvyšší svátost byla opět slavnostně vrácena do dvorní kaple. Vídeňské procesí o Vzkříšení  bylo považováno za nejkrásnější katolickou slavnost v Evropě a také císař se vždy účastnil.
Zde vykonává rituál už jen císař

Druhý den, na Velikonoční neděli, byla pak za účasti nejvyšších hodnostářů země celebrována tzv. hrubá mše, nejvelkolepější v křesťanském roce. Lidé tenkrát Velikonoce, ale i procesí o Božím těle ( ve Vídni mířilo z Hofburgu do katedrály sv. Štěpána a jeho člo bylo grandiózní přehlídkou pozlacených dvorních kočárů a spřežení. a zejména pak Vánoce prožívali právě tak slavnostně jako zbožně a velmi se na svátky těšili.

Císař v dětmi své dcery Marie Valérie o Velikonocím roku 1910 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama