Svatební zvony...

24. dubna 2010 v 8:00 | Vnikuš |  zajímavosti
Dnes je to přesně 156 let od sňatku císaře Františka Josefa a jeho sestřenice císařovny Sisi. A také 142 let od narození poslední dcery císařského páru: Marie Valerie.

 Svatba se konala, když bylo Sisi 15 let a Františku Josefovi 23 let. Zásnuby se konaly při císařových narozeninách, 18. srpna 1853. Nejdříve byla zvolena jako manželka pro císaře Sisina starší sestra Helena, zvaná Nené. Později, když Franz Sisi uviděl, okamžitě se do ní zamiloval. Byl okouzlen jejím přirozeným vystupováním a její přirozenou krásou( i když v pozdější době byla mnohem krásnější).
 Když zásnuby skončily, tak se Sisi musela doučit, co zameškala: historii nové země, "čistou" němčinu(bez bavorského dialektu), francouzštinu a dvorní etiketu a to všechno se musela Elisabeth naučit během jednoho roku(narozdíl od Nené, která všechny tyto věci znala celý život) a také se musela připravit výbava nevěsty(tzv. Trousseau), kterou měla opět Nené připravenou). Když nevěsta přijela do Vídně, šlechta nad ní ohrnovala nos. Co bylo naplat, že byla krásná a okouzlující. Podle šlechty měla nedostačující rodokmen a také pocházela z nuzných poměrů. Už od té doby Sisi Videň doslova nenáviděla. Dusila ji dvorní etiketa a tchýně, kterou měla stále v patách. Byla šťastná, když z těchto podmínek utekla. Jak víme, císařovna porodila císaři 4 děti: Sophii, Giselu, Rudolfa a výše zminěnou Marii Valerii(nazývanou "Jedinou", nebo "Maďarským dítetem).

 Marie Valerie se narodila 22.4.1868 v Maďarsku. Měla být darem maďarskému národu za korunovaci. Marie Valerie bylo neobvyklé jméno pro Habsburského potomka(Valerie je prý starý název Maďarska). Pokud by Sisi nosila pod srdcem korunního prince, tak by se jmenoval Štěpán, což bylo taky neobvyklé jméno. Sisi malou vychovávala "maďarsky", prý musela s matkou mluvit jen maďarsky, když tedy byla s otcem o samotě, byla ráda, že s ním může hovořit v rodné němčině. Sisi často dceru svou až přehnanou starostlivostí dusila. Nesměla jezdit na koni, atd... Později se Marie Valerie provdala za svého bratrance Františka Salvátora a porodila mu 10 dětí. Zemřela 6. září 1924 na leukémii. Bylo jí pouhých 56 let.

Svatba
Svatba císařského páru.


Marie Valerie
M.V.
Marie Valerie s rodinou
S manželem
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Adéla Adéla | Web | 25. dubna 2010 v 18:09 | Reagovat

Mám malou námitku, Marie Valérie se narodila 22.dubna, ne 24. Ale jinak hezké připomenutí svatby.

2 belleSisi belleSisi | 25. dubna 2010 v 19:23 | Reagovat

Představa že bych se teď vdávávala(je mi totiž 15) mě trochu děsí:-) Ale dřív byla holt jiná doba a dříve ,,dospívali" - museli... Ale jinak je to opravdu pěkné připomenutí! :-)

3 alzbetarakouska alzbetarakouska | Web | 25. dubna 2010 v 19:59 | Reagovat

Vím, omilem jsem sem napsala 24 dubna... Brzy to opravím. a Děkuji, že se Ti můj článek líbí

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama