Duben 2010

Můj román o Sissi

27. dubna 2010 v 21:25 | Vnikuš |  Mé "kecy"

1. kapitola

Už se znovu proháním na koni. Ach, to je nádhera. "Rychleji, rychleji", pobízím mého milovaného koně. Miluju Possy, hory a volnou jízdu na koni. "Kéž bych mohla být tím koněm", říkám si, když v tom slyším mamá: "Sissi! Sissi, kde jsi?! Potřebuji Ti něco říct!" Tak jsem otočila koně a vracela jsem se k zámku. "Copak se děje mamá?", zeptala jsem se, když jsem, sice zpocená, ale šťastná, seskočila z koně. "Víš, tvůj bratranec, rakouský císař František Josef slaví 23. narozeniny..." "Ano, vím to, mamá." Teta Sophie nám poslala pozvání do Insbrucku, pojedeme jen já, ty a Nené." " A papá nepojede s námi?", zeptala jsem se. "Bohužel ne, Sissi", odpověděla mi má milovaná mamá. Ach, taková škoda, ale papá nemá Vídeň a tetu rád... Na cestu jsem se velmi těšila. Také jsem byla zvědavá na své bratrance: Maxmiliána, Karla Ludwiga, Ludwiga Viktora, ale nejvíc na Franze Josefa, který od roku 1848 vládnul Habsburské monarchii. Na obrázcích byl pohledný, ale myslím si, že ve skutečnosti bude ještě pohlednější... "Půjdu říct služebnictvu, ať nám sbalí a ty se jdi připravit na cestu, Sissi!", vytrhla mne z přemýšlení mamá. Tak jsem se šla převléknout a učesat.

Doufám, že se Vám bude můj román líbit... Možná tu je pár nesrovnalostí, tak mi klidně napište do komentářů, co na můj příběh říkáte.

Sisi

Svatební zvony...

24. dubna 2010 v 8:00 | Vnikuš |  zajímavosti
Dnes je to přesně 156 let od sňatku císaře Františka Josefa a jeho sestřenice císařovny Sisi. A také 142 let od narození poslední dcery císařského páru: Marie Valerie.

 Svatba se konala, když bylo Sisi 15 let a Františku Josefovi 23 let. Zásnuby se konaly při císařových narozeninách, 18. srpna 1853. Nejdříve byla zvolena jako manželka pro císaře Sisina starší sestra Helena, zvaná Nené. Později, když Franz Sisi uviděl, okamžitě se do ní zamiloval. Byl okouzlen jejím přirozeným vystupováním a její přirozenou krásou( i když v pozdější době byla mnohem krásnější).
 Když zásnuby skončily, tak se Sisi musela doučit, co zameškala: historii nové země, "čistou" němčinu(bez bavorského dialektu), francouzštinu a dvorní etiketu a to všechno se musela Elisabeth naučit během jednoho roku(narozdíl od Nené, která všechny tyto věci znala celý život) a také se musela připravit výbava nevěsty(tzv. Trousseau), kterou měla opět Nené připravenou). Když nevěsta přijela do Vídně, šlechta nad ní ohrnovala nos. Co bylo naplat, že byla krásná a okouzlující. Podle šlechty měla nedostačující rodokmen a také pocházela z nuzných poměrů. Už od té doby Sisi Videň doslova nenáviděla. Dusila ji dvorní etiketa a tchýně, kterou měla stále v patách. Byla šťastná, když z těchto podmínek utekla. Jak víme, císařovna porodila císaři 4 děti: Sophii, Giselu, Rudolfa a výše zminěnou Marii Valerii(nazývanou "Jedinou", nebo "Maďarským dítetem).

 Marie Valerie se narodila 22.4.1868 v Maďarsku. Měla být darem maďarskému národu za korunovaci. Marie Valerie bylo neobvyklé jméno pro Habsburského potomka(Valerie je prý starý název Maďarska). Pokud by Sisi nosila pod srdcem korunního prince, tak by se jmenoval Štěpán, což bylo taky neobvyklé jméno. Sisi malou vychovávala "maďarsky", prý musela s matkou mluvit jen maďarsky, když tedy byla s otcem o samotě, byla ráda, že s ním může hovořit v rodné němčině. Sisi často dceru svou až přehnanou starostlivostí dusila. Nesměla jezdit na koni, atd... Později se Marie Valerie provdala za svého bratrance Františka Salvátora a porodila mu 10 dětí. Zemřela 6. září 1924 na leukémii. Bylo jí pouhých 56 let.

Svatba
Svatba císařského páru.


Marie Valerie
M.V.
Marie Valerie s rodinou
S manželem

Televizní noviny - Aukce šperkovnice císařovny Sissi

20. dubna 2010 v 21:13 | Vnikuš |  Videa


Když si najdete přibližně 16min. a 28sek. tak je tam reportáž o šperkovnici naší oblíbené Sissi :) Navíc je tam i krátký životopis :) Velmi pěkná reportáž!

I belong to me

4. dubna 2010 v 22:04 | Vnikuš |  Videa
Krásná písnička z muzikálu Elisabeth, ale v angličtině:


Hymna za Franze Josefa

4. dubna 2010 v 21:33 | Vnikuš |  zajímavosti
Zde je text za vlády Habsburků. Jména se měnila podle panovníků.

1. Gott erhalte Franz den Kaiser, 
unsern guten Kaiser Franz!
Hoch als Herrscher, hoch als Weiser
steht er in des Ruhmes Glanz.
Liebe windet Lorbeerreiser
ihm zu ewig grünem Kranz.
Gott erhalte Franz den Kaiser,
unsern guten Kaiser Franz!

2. Über blühende Gefilde
reicht sein Zepter weit und breit.
Säulen seines Throns sind Milde,
Biedersinn und Redlichkeit.
Und von seinem Wappenschilde
Strahlet die Gerechtigkeit.
Gott erhalte Franz den Kaiser,
unsern guten Kaiser Franz!

3. Sich mit Tugenden zu schmücken,
achtet er der Sorgen wert.
Nicht, um Völker zu erdrücken,
flammt in seiner Hand das Schwert;
sie zu segnen, zu beglücken,
ist der Preis, den er begehrt.
Gott erhalte Franz den Kaiser,
unsern guten Kaiser Franz!

4. Er zerbrach der Knechtschaft Bande,
hob zur Freiheit uns empor.
Früh erleb' er deutscher Lande,
deutscher Völker höchsten Flor
und vernehme noch am Rande
später Gruft der Enkel Chor:
Gott erhalte Franz den Kaiser,
unsern guten Kaiser Franz!

Velikonoce ve Vídni

4. dubna 2010 v 20:30 | Vnikuš |  zajímavosti
Nejvýznamější křesťanské svátky měly důstojnou atmosféru a formálně se do puntíku držely tradic upravených ještě za Marie Terezie.

Ceremonie začínaly o Zeleném čtvrtku projevem císařovy křesťanské pokory, tzn. že musel vykonat biblický obřad omývání nohou starcům. Konával se v nabitém Redutovém sále Hofburgu. Kde se dalo, nejčastěji z vídeňského chudobince, bylo v kočárech přivezeno "dvanáct apoštolů", totiž starců, které předtím vymydlili a oděli do žíněných kajícnických rouch. Z počátku vlády Františka Josefa se vozilo i dvanáct stařen, jimž myla nohy císařovna Alžběta, avšak to dlouho netrvalo, protože Sisi měla obřadu brzy dost. Zato František Josef zbožnou povinnost konal až do vysokého stáří. Rituálu se účastnili veškeří dosažitelní arcivévodové, vysoké duchovenstvo, čestní hostě, vídeňské publikum. Nejprve císař naservíroval "apoštolům" talíře s jídlem. Arcivévodové po nich uklidili nádobí. Pak křídelní pobočníci starcům zuli boty a pravou punčochu, načež panovník v maršálské uniformě před nimi poklekl a s použitím vody ze zlatého umyvadla, které držel kněž za ním, "apoštolům" jednomu po druhém symbolicky "omyl nohy": dotkl se pravého nártu vlhkým ručníkem. Poté co starcům ještě pověsil na krk sáček s "třiceti stříbrnými, odvezly je dvorní kočáry zase zpátky do chudobince.

Rituál zde vykonává ještě i císařovna

Druhý den, na Velký pátek, kráčel monarcha v čele nekonečného, do svátečního smtuku oděného procesí, jež provázelo přenesení Nejvyšší svátosti oltářní do "Božího hrobu. Ten zástupně představovala jinak celoročně uzavřená vídeňská kaple sv. Josefa.

Na Bílou sobotu se konalo Vzkříšení: Nejvyšší svátost byla opět slavnostně vrácena do dvorní kaple. Vídeňské procesí o Vzkříšení  bylo považováno za nejkrásnější katolickou slavnost v Evropě a také císař se vždy účastnil.
Zde vykonává rituál už jen císař

Druhý den, na Velikonoční neděli, byla pak za účasti nejvyšších hodnostářů země celebrována tzv. hrubá mše, nejvelkolepější v křesťanském roce. Lidé tenkrát Velikonoce, ale i procesí o Božím těle ( ve Vídni mířilo z Hofburgu do katedrály sv. Štěpána a jeho člo bylo grandiózní přehlídkou pozlacených dvorních kočárů a spřežení. a zejména pak Vánoce prožívali právě tak slavnostně jako zbožně a velmi se na svátky těšili.

Císař v dětmi své dcery Marie Valérie o Velikonocím roku 1910
Vlasy jako Sisi

4. dubna 2010 v 16:22 | Vnikuš |  Mé "kecy"
Ahojky, jakpak se máte??? Před chvílí jsem viděla video jedné paní, která měla nádherně dlouhé vlasy a ukazovala, jak se češou účesy podle Sisi, NÁDHERA!!! Tak jsem se rozhodla, že si nechám narůst dlouhé vlasy a budu si česat podobné účesy jako Sisi... Třeba cop kolem hlavy, atd... A také mám i své návrhy:například cop z tří malých copánků... Ale než mi vlasy narostou, bude to trvat dlouho... Mám je dlouhé něco málo pod ramena :(
 Tak mi držte palce, abych se jednoho dne neostříhala... :D
  
Mějte se hezky!

  Vaše (odhodlaná) Niky :)

Zde jsou Sisiny krásné účesy, které jednoho krásného dne budu taky nosit:
Mladá císařovna 2

Sisi v korunovačním

Sisi

Sisi s rozpuštěnými vlasy 2

Den strávený se Sisi

2. dubna 2010 v 20:20 | Vnikuš |  Mé "kecy"
Dobrý večer mí milý čtenáři!

 Moc se Vám omlouvám, že jsem sem nic už dlouho nepřihodila, ale nebyl čas... To víte, škola... A dostali jsme ve škole za domácí úkol referát o Františku Josefu I. tak jsem ve svém živlu ...
 Ale docela mě zarazilo, co nám o Franzim říkal náš uřitel... A rozhodla jsem se, že napíšu knihu o Sisi-takový menší román... Pokud ho budete chtít po kapitolách psát sem na blog, tak mi pište do komentářů. Děkuji, mějte se hezky, nashledanou!

Vaše Niky

Sisi s rodinou 1