Únor 2010

Pravda o Žofii a Sisi

16. února 2010 v 16:05 | Vnikuš |  zajímavosti
Před nedávnem jsem si pořídila knihu Naše milá Sisi a její obsah mě velmi překvapil. Autorka Gabriele Praschl-Bichlerová objevila v archívu Habsburků plno dopisů mezi císařskou rodinou a zjistila, že to, že Sophie Sisi nenáviděla a tyranizovala ji není vůbec pravda. A zjistila, že(teď se podržte) že tyto pomluvy vypustila sama Sisi!!! A prý měli velmi přátelský vztah a Sisi na začátku manželství se chodívala k Sophii vyplakat na rameno. A ještě něco: Sophie nechtěla pro Franze Helenu, ale Sisi! Nebo spíš chtěl, aby si císař vybral nevěstu sám a Sisi byla okouzlena úplně stejně jako císař. Asi jste stejně udivení jako já. Jediné, co nechápu, proč by Sisi o Sophii šířila takové pomluvy, když k sobě měli pěkný vztah... Ale to už se asi nedozvíme...

Co si o tom myslíte vy?Naše milá Sisi

16. února 2010 v 14:48 | Vnikuš |  Knihy o Alžbětě a o její rodině
Autor: Gabriele Praschl-Bichlerová
Jazyk: Čeština
Nakladatel: Ikar
Rok vydání: 3.2.2010 Vazba: Pevná
Počet stran: 240
Rozměry: 134x206 mm
Cena: 259 Kč


Anotace: Kdo si myslí, že už přečetl dost knih týkajících se habsburské rodiny a ví tedy vše o císařovně Alžbětě a jejím podivném poměru ke tchyni, arcivévodkyni Žofii, ten se mýlí. Tato kniha totiž přináší dosud nezveřejněné soukromé dopisy rakouské císařské rodiny a v řadě významných bodů opravuje dosud známá fakta. Především se dočteme, jak tato údajně "zlá tchyně" svou snachu ve skutečnosti milovala a vážila si jí. Arcivévodkyně Žofie byla nekonečně pyšná na krásu císařovny Alžběty, často ji srovnávala s jinými atraktivními ženami, aby nakonec vždy došla k závěru, že žádná z nich si nemůže dělat nároky na prvenství. Žofie byla Alžbětě přítelkyní a utěšitelkou, nahrazovala jí matku a pomáhala v mnoha životních situacích, a císařovna se často své tchyni svěřovala se svými trápeními. Tyto dopisy vykreslují nový obraz rakouské císařské rodiny, jejíž členové se v soukromí vůči sobě nechovali ani škrobeně, ani ceremoniálně, byli tak domáčtí a normální jako jejich poddaní. Zvláště nápadný je vídeňsky veselý tón jejich korespondence a svébytný humor. Stovky zatím neznámých dopisů vyprávějí veselé, dojemné i smutné rodinné historky a přinášejí řadu nových poznatků. Jedním z nejkrásnějších zjištění je fakt, že arcivévodkyně Žofie a císařovna Alžběta měly (navzdory filmovým příběhům) pokojný a harmonický vztah, že manželský život císařského páru byl vřelejší a láskyplnější, než se dosud běžně soudilo, a že jejich děti byly veselé a originální osobnosti. Především korunní princ Rudolf, dosud líčený jako přecitlivělé a tvrdou výchovou trpící dítě, vystupuje z dopisů jako kurážný chlapík, který se rád předváděl.

Korzet

12. února 2010 v 17:04 | Vnikuš |  zajímavosti

11.2.2010

11. února 2010 v 18:18 | Vnikuš |  Novinky o blogu;-)
Tak Vás všechny vítám na nově zařízeném blogu o Sisi! Doufám, že se Vám bude líbit! Moc se omlouvám, že jsem sem už dlouho nepřidala... Tak se mějte hezky! Vaše Nikča!