Prosinec 2009

Nešťastné zásnuby

7. prosince 2009 v 20:35 | Vnikuš |  Sourozenci Alžběty


Jedinou ženou, kterou snad kdy Ludvík II. miloval (byť jen platonicky) zůstává císařovna Alžběta. Krásná sestřenice z druhého kolene měla jako jediná úplné pochopení pro Ludvíkovy výstřelky. Sdílela s ním lásku k přírodě, nenáviděla a odsuzovala škrobenost dvora a horovala pro vše krásné.

Na podzim roku 1866 se Ludvík začal zajímat o Sissiinu mladší sestru Žofii. Často ji navštěvoval v Possenhofenu a psal jí dlouhé dopisy, kde ji oslovoval Elso a podepisoval se Heinrich (podle hlavních postav Wagnerovy opery Lohengrin). Měl Žofii upřímně rád, ale nejspíš ji nemiloval a tělesně ho sotva mohla přitahovat, protože byl homosexuál (jak to vyplývá s jeho deníků). Žofiina matka mladého krále požádala, aby její dceři přestal psát a navštěvovat ji pokud se s ní nehodlá oženit. Ludvík uposlechl a napsal Žofii dopis na rozloučenou. Žofie, která se do přitažlivého krále nejspíš zamilovala strašně vyváděla. Ludvíka to dojalo a Ludovika se nechala přesvědčit...romance mohla pokračovat. Ač nenáviděl plesy, uspořádal 21. ledna 1867 oficiální ples v Rezidenci a celý ho protančil s kouzelnou Žofií. Doslova ze dne na den se rozhodl, že se s ní ožení. Proč? Možná, aby si dokázal, že je schopen normálního svazku. Možná na naléhání vlády a možná také proto, že Sophie Charlotta byla velmi podobná císařovně Alžbětě. O den později 22. ledna se zasnoubili. Když Sissi projížděla Mnichovem z Curychu, bylo to zrovna v den oficiálního oznámení zasnoubení. Nechala zastavit a snoubencům osobně poblahopřála. Ale přes všehno romantické pozlátko vyplouval na povrch fakt, že král svou snoubenku nemiluje (Jak je zřejmé z několika náznaků a situací. Sám se vyjádřil, že na nevěstě ho nejvíc poutá její podobnost s Alžbětou). Přípravy na svatbu se rozjely na plné obrátky. Jen za pozlacený korunovační kočár Ludvík zaplatil víc jak milion zlatých. Nejvíc však vévodská rodina trpěla Ludvíkovou zálibou v nočních dostaveníčkách. Jenže pak nastaly problémy. Datum svatby bylo stanoveno na 25. srpna, ale pak ho král odložil na 12. října. Nakonec si to rozmyslel a svatbu odročil až na 28. listopadu.


4.října obdržel král dopis od rozezlného vévody, který ho důrazně žádal, aby datum dodržel, anebo zrušil zasnoubení. Ludvík , který nejspíš došel k poznání, že Sophie není synonymem Alžběty, toho využil ve svůj prospěch a zasnoubení zrušil. Drahé ,,Else'' napsal obšírný dopis plný ujišťování, že ji miluje coby svou drahou sestru. Je pravda, že Sissi mu to dlouho nemohla odpustit. Šlo přeci o její milovanou sestru. 28. září příštího roku se Sophie provdala za vévodu Ferdinanda d'Alencon a je ironií, že k oltáři kráčela za zvuků svatebníh pochodu z Lohengrina.


Je možná velkým štěstím, že se ti dva nevzali. Ludvík by možná nedokázal ani manželství naplnit a to by skončilo nejspíš větším skandálem než zrušená svatba. Měli společnou snad jen lásku k Wagnerově hudbě. Na závěr stačí dodat, že jejich další osudy už byly šťastné méně.


Ludvík a Richard Wagner (Opery: Prsten Nibelungů, Lohengrin, Tanhauser, Rienzi, Parsifal...)

Zdroj:http://kaiserin-sissi.vzpomina.cz


Velmi pěkný článek o sestře Sisi:Sophii a jejich bratranci Ludvíkovi. Mě se velmi líbí, tak doufám, že autorce nevadí, když tento velice povedený článek přidám na svůj blog. ;o)


17.12.2009 Vídeň!!!

4. prosince 2009 v 17:23 | Vnikuš |  zajímavosti
Milí obdivovatelé císařovny Alžběty! 17.12.2009 jedu se spolužáky na celý jeden den do Vídně! Strašně se těším!!! Hofburg, Přírodovědecké muzeum, Stephansdom a vánoční trhy! No bude to super! Jen je škoda, že nejdeme ještě třeba do císařské hrobky... :o( Njn... ale i tak to bude bezva! Jede tam i má kámoška a kámoš, takže bude sranda :o) Jenže nejedou další tři kámošky... :o(

http://www.mestasveta.cz/img/viden-img/hofburg-1-xl.jpg

http://i.ck.cz/f/810/62.jpg

http://obrazky.oblibeny.cz/kalendar-akci/viden.jpg ♥←Vánoční trhy před radnicí!♥

Nebojte se, budu hóóódně fotit a fotenky přidám sem na blog, tak se těšte! Mějte se pěkně :o*