Ofina

11. ledna 2009 v 20:26 | Vnikuš
U jednoho obrázku (od George Raaba z roku 1878) má uvedeno, cituji: "Velmi slavný obraz.Účes s ofinkou ,ale jen tak mimochodem nenosila."
A má pravdu. Všude totiž najdeme, že Alžběta ofinu nikdy nenosila, ale pak se podíváme na obrazy z pozdější doby a skoro na všech nějaké to "ochmýření" čela má.
Nemůžu si pomoct, ale dle mého názoru je těch obrazů s ofinou příliš, než aby to byl jen něčí nápad, že jí tu ofinu jen tak přimaluje. Krom toho rakouská Národní knihovna uvádí, že v roce 1873 císařovna naposledy dovolila Georgu Raabovi ji naskicovat a na obrazu, který posléze vznikl, už ofinu má. A objevuje se taktéž na oficiálních obrazech, což mě přivádí na jednu myšlenku. Co když v 70.letech císařovna ofinu skutečně měla? Pokud budeme vycházet z toho, že většina pozdějších obrazů byla malována podle několika posledních skic ze 70.let, či si ji malíř zapamatoval jak ji viděl a pak ji namaloval (což nám také spadá do 70.let, protože pak se pomalu ale jistě začne skrývat), tak nám na tuto otázku vyjde jako odpověď ANO.
A pak tady máme ještě záznam od řeckého učitele Christomanose, který píše: "Stáhla osiřele zbloudivší pramínky přes čelo do blízkosti očí, až jako zlaté třásně z věnčité koruny splývaly dolů a zahalovaly čelo jako závoj, stříbrnými nůžkami odstranila vše, co narušovalo harmonii a symetrii a bránilo vyniknout vykrouženému obočí, …."
Po tom, jak to bylo doopravdy se budeme asi těžko pídit, tudíž je to jen na nás, abychom si udělali vlastní úsudek (jako u většiny podobných záležitostí týkajících se císařovny).

Zdroj:kiralyne.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ducii Ducii | Web | 16. ledna 2009 v 15:55 | Reagovat

Je to zvláštní.......:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama