O vlasech Alžběty

11. ledna 2009 v 19:51 | Vnikuš
Píše se začátek roku 1853, když je malá princezna Sisi zvěčněna na fotografii.

V létě pak následuje Ischl, kde se zasnoubí s císařem a vzniká spoustu obrazů, protože budoucí císařovna je nejen půvabná, ale hlavně jsou všichni zvědaví, jak vůbec vypadá.
Na další fotografie si lidé počkají 17 let, až do roku 1860, kdy se Ludvík Angerer stává dvorním fotografem. Pak se ovšem na dalších sedm let roztrhne s fotografováním pytel. Alžběta je na vrcholu krásy (a jak víme, František Josef toho rád využíval a není lepší způsob, než šířit mezi lidem fotky krásné panovnice) a také se v této době stává focení velmi módním.
Podívejme se tedy na tyto obrazy a fotky blíž.
Hnad na jednom z prvních oficiálních obrazů po svatbě nalezneme náznak drobné kotletky, která jednou dosáhne ošklivých rozměrů a bude Alžbětě účes tak akorát kazit.
Pak se toto drobné chmýří u uší na obrazech objevuje a ztrácí, až konečně opět narážíme na fotografie, kde můžeme pozorovat, že císařovna má nad ušima zastřižené vlasy, aby jí zakrývaly špičky uší (všimněte si, že to dělala skoro celý život až na pár účesů, které ji odhalovaly uši celé).
A taky tu máme krásné fotky z Korfu se sestrou Helenou a taky se psy, tady už jsou celkem hezky vidět kotlety, které vypadají pořád ještě hezky.
Mezitím jsme se dostali do roku 1862, Alžběta se fotí se svým nejmilejším bratrem (dovolím si použít pouze detail). Netřeba snad komentovat.
V dubnu 1863 přijímá Alžběta do služby kadeřnici Fanny Angererovou/Röslerovou (tak tady se prameny rozcházejí, ačkoliv všeobecně uznávané a všude uváděné příjmení je Angererová). A konečně na konci roku 1863 a na začátku roku 1864 vzniká několik fotek s tou "hrůzou". Dobrovolně uznávám, že tady se mistr tesař utnul, takhle jí ty kotlety neměla načesávat, ale pokud jí chtěla zjemnit rysy nějakými prameny u uší, neměla jinou šanci. Pokud se na tu fotografii zadíváte, zjistíte, že téměř všechny vlasy u uší má vyčesány nahoru a kotlety začínají dost vysoko.
V roce 1864 je poprvé na fotce zdokumentován účes, který Alžbětu proslavil a který nazývala "účes na zatykač".

Zde už jsou kotlety o něco zkráceny a když půjdeme po fotkách, zjistíme, že se časem dostala opět na zastřižené pramínky u uší až roku 1867, na korunovaci, nemá ani ty.
Po zbytek života už má maximálně nějaké ty pramínky u uší, jež měly zjemňovat císařovniny rysy (má je pouze tehdy, když má vlasy vyčesané nahoru a nezakrývají uši).

Můj názor:

Vzhledem k fotkám z let 1862, kdy Alžběta kotlety už má, se tedy nedomnívám, že by byly dílem Fanny. Naopak vzhledem k fotkám od roku 1864, kdy se jí pomalu ale jistě zkracují až na jeden čas zmizí úplně, si myslím, že Fanny císařovnu spíše přesvědčila aby se jich zbavila, nebo si je alespoň nechala zkrátit.

A jaký je váš názor na toto téma? Jsou kotlety dílem Fanny, nebo naopak císařovnu přesvědčila, aby se jich zbavila?


Datace fotografií podle Österreichisches Stattsarchiv.

Zdroj:kiralyne.blog.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 dag dag | 12. ledna 2009 v 21:32 | Reagovat

jen si myslým že změna je život to je všechno, nic záhadného bych v tom nehledala

2 Vittorio Vittorio | E-mail | 25. února 2009 v 3:21 | Reagovat

Ak môže rád by som Vám odporučil návštevu podobnej stránky: www.habsburg.estranky.sk

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama