Rudolf Habsburský - Princ rebel

22. prosince 2008 v 21:43 | Vnikuš |  Knihy o Alžbětě a o její rodině


Řada publikací líčí Rudolfa Habsburského (1858-1889), syna císaře Františka Josefa I. a jeho ženy Alžběty, jako poněkud zdegenerovaného aristokrata, kterého charakterizují náruče hereček, obskurní šantány, alkohol a drogy a jehož tragický skon provázejí nejroztodivnější pověsti. Brigitte Hamannová však korunního prince vykresluje především jako člověka, který péčí učitelů, předních evropských vzdělanců a díky své touze po vzdělání a úctou k vědění získal v dospívání nejen mimořádné znalosti, ale osvojil si i životní postoje, jež se v průběhu času příliš neměnily. Vyhraněná světonázorová stanoviska, jež Rudolf rozvíjel ve studentských pracích a až do posledních dnů v množství novinových (ovšemže anonymních) článků, v jiných publikacích, osobními kontakty i různými prohlášeními, představují následníka habsburského trůnu, tradičně konzervativního a klerikálního, ve značně překvapivém světle. Zaujetí pro liberální uspořádání společnosti, svobodu, lidská práva, humanitu a pokrok a s tím související odpor k nevzdělané aristokracii, nacionálním projevům, ke klerikalismu a antisemitismu Rudolfa sblížily s představiteli měšťanské - často židovské - inteligence a neodvratně ho vzdálily od císařského dvora. Byl bez politického vlivu i oficiálních informací, a přece se houževnatě angažoval pro mnohonárodnostní rakousko-uherskou monarchii, jejíž další existenci spatřoval v odmítnutí militaristického Německa a ve spojenectví s Francií a Ruskem. Nereálnost následníkových cílů, nenaplněný soukromý život, nemoc a jistě i přemíra šampaňského s koňakem a morfium nakonec vedly k devastaci kdysi tak zářivé osobnosti. V loveckém zámečku Mayerling však nezazněl jen jeden výstřel. Rudolf vzal s sebou na smrt i sedmnáctiletou milující Mary Vetserovou...

Moje hodnocení: knížku jsem ještě nečetla
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Dagi Dagi | 13. ledna 2009 v 1:46 | Reagovat

Korunnní princ Rudolf by podle mě byl zakladatelem moderní říše. Byl vzdělaný,velmi chápavý a učenlivý. Jen je škoda, že ho okolí nevnímalo a opomíjelo.Po Mayerlingu bylo pozdě,ptát se, kde se stala chyba. Promarnili mladý nadějný život. Proto mu snad dali jméno Rudolf - po zakladateli mnohonárodnostní říše.

2 Bea L Bea L | 31. ledna 2009 v 11:44 | Reagovat

No já nevim. Určite byl velice inteligentní, ale pochybuji, že by se stal zakladatelem moderní říše. To spíš František Ferdinand-ten byl silnou osobností. Rudolf postrádal silný charakter a byl labilní. A to, že se podílel na smrti 17-lete dívky bylo odporné. Kdyby byl charakter, nedopustil by to.

3 Sisssi Sisssi | 28. dubna 2016 v 21:02 | Reagovat

Rudolf by stejně do několika měsíců, maximálně let zemřel. Rudolf Habsburský zakladatelem mnohonárodnostní říše? To snad ne.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama