Gisela Habsbursko-Lotrinská-Životopis

4. prosince 2008 v 21:54 |  Gisela
Arcivévodkyně Gisela Habsbursko-Lotrinská (celým jménem jako Gisela Louise Marie arcivévodkyně Rakouská, princezna Bavorská, * 12. července 1856, Laxenburg, Rakousko, † 27. července 1932 Mnichov), byla dcerou císaře Františka Josefa I. a císařovny Alžběty, zvané Sisi.


Život
Gisela, která byla vlastně křtěná jako Gisella, ovšem sama své jméno psala výhradně jen s jedním L. Byla druhou dcerou císaře Františka Josefa I. a císařovny Alžběty císaře Rakouského. Byla císařovou oblíbenou dcerou a říkal jí Gisella, přičemž vždy kladl důraz na druhou slabiku jména. Princezna Gisela měla v rodině zřejmě nejlepší vztah k babičce Žofii a bratru Rudolfovi, s nímž ji po celý život pojilo velké přátelství. Císařovna Alžběta se k ní chovala chladně a o její rodině řekla málokdy něco lichotivého. Gisela prý byla milá dívka, sice ne zrovna hezká a chytrá, ale uměla hezky malovat. Byla vychovávána svou babičkou z otcovy strany, arcivévodkyní Žofií. Naproti tomu měla Gisela velmi blízký vztah se svým mladším bratrem, korunním princem Rudolfem. Dokonce i po své svatbě a přestěhování do Bavor zůstávali oba sourozenci ve spojení. S Rudolfovou sebevraždou se nemohla do konce svého života vyrovnat.
Vdala se 20. dubna 1873 ve Vídni za šestnáctiletého Leopolda prince Bavorského, syna prince regenta Luitpolda Bavorského a jeho ženy Augusty Ferdinandy, svého bratrance 2. stupně, a s ním měla čtyři děti. V Bavorsku byla Gisela Leopoldovou rodinou vřele přijata. Její otec František Josef I. byl vždy vítaným hostem v Leopoldově paláci. Také její mladší sestra Marie Valerie zde byla často na návštěvě. Císařovna Alžběta se nechala vidět jen při křtu první Giseliny dcery, kdy byla též kmotrou a jmenovkyní.

Její manželství bylo šťastné a její život byl zasvěcen sociální a náboženské angažovanosti. Nechala například za I. světové války zřídit lazaret ve svém mnichovském paláci.
Byla po ní pojmenována celá jedna rakouská železniční trať: Giselabahn ze stanice Salzburg Hauptbahnhof do stanice Wörgl Hauptbahnhof přes Bischofshofen, Zell am See a Kitzbühel. Giselabahn (nebo též Salzburg-Tiroler-Bahn) tvoří součást trati císařovny Alžběty (pojmenované po Giselině matce) z Vídně přes Linec a Wels do Pasova a také přes Wels, Salcburk a Zell am See do Wörglu, jež tvoří druhou část rakouského západního koridoru (Vídeň - Lindau).
Také Kolesový parník Gisela z roku 1871, který ještě dnes čeří vodu Traunsee, je pojmenován po císařské dceři.
20. dubna 1923 slavili Gisela a Leopold zlatou svatbu. Po 57 letech manželství zemřel Leopold 28. září 1930. V roce 1932 zemřela Gisela jako poslední z císřských sourozenců v 76 letech věku. Je pohřbena v kostele sv. Michaela v Mnichově.


Potomci

  • Alžběta Marie Augusta Bavorská (1874-1957)
  • Augusta Maria Luisa Bavorská (1875-1964)
  • Jiří František Josef Bavorský (1880-1943)
  • Konrád Luitpold František Bavorský (1883-1969)

Zdroj:wikipedie.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama